Šicí fórum

Fórum o šití.

PříjemCalendarFAQHledatSeznam uživatelůUživatelské skupinyRegistracePřihlášení

Share | 

Skupina šití kabátu po klasicku

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
Jdi na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorZpráva
P.

Poèet pøíspìvkù : 735

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 01, 2013 10:11 am

Ateh: Moudra knizka rikala namocit a pak vyzehlit dosucha, tak jsem to tak zkusebne jako spravny geek udelala, a kdyz to dopadne spatne, budu mit o zkusenost vic Smile Zatim ani scuknuti ani lamani nepozoruju, jen to smrdelo jak mokrej pes.
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://zrucniprace.blogspot.com
Ateh

Poèet pøíspìvkù : 374

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 01, 2013 11:56 am

P. napsal:
Ateh: Moudra knizka rikala namocit a pak vyzehlit dosucha, tak jsem to tak zkusebne jako spravny geek udelala, a kdyz to dopadne spatne, budu mit o zkusenost vic Smile Zatim ani scuknuti ani lamani nepozoruju, jen to smrdelo jak mokrej pes.

Ona moudrá americká knížka je v mnoha ohledech do značné míry hysterická Smile Prvorepublikové krejčové včetně mojí babičky šily jednodušeji a troufám si tvrdit, že modelům od Podolské by se nedalo vytknout zhola nic.
Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi
P.

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 01, 2013 12:57 pm

Jasne, ja tohle naprosto beru - ta knizka (nemecko-britska, autor uci na London College of Fashion) je kazdopadne hodne ortodoxni a prave to me na tom laka a bavi me to zkouset, nehlede na slozitost a casovou narocnost (a i s rizikem, ze to v domacich podminkach nedopadne dobre). Je mi jasny, ze to jde i jednoduseji pri zachovani kvality a diky, ze na to tady upozornujes a vracis nas trochu zpatky na zem a k domacim tradicim krejcoviny Smile
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 01, 2013 1:19 pm

Tak to je zase jiná knížka, měla jsem na mysli tu od paní Shaeffer Smile A taky se pořád něco učím, podle ní jsem začala používat hedvábnou organzu, i když bych jí nepodkládala celé velké díly sak.
Na těchto stránkách je organza za 170,- bílá a 180,- černá www.zvsilk.cz
Teď přes Vánoce jsem si prolistovávala The Art of Couture Sewing od Zoyi Nudelman a tam jsem třeba právě na užití organzy ještě nenarazila....
Návrat nahoru Goto down
P.

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 01, 2013 1:26 pm

Je to tahle knizka http://www.amazon.com/Vintage-Couture-Tailoring-Thomas-Nordheim/dp/1847973736/ref=pd_sim_b_38 , jede podle ni kabatovy sew along. Jinak "podrazeni" organzou je myslim hodne americka a francouzska skola, urcite existuji i jine pristupy, je fascinujici to srovnavat.
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 01, 2013 2:00 pm

Zkusím sem dát par rad pro zjednodušení práce.
Nekličkuju. Nikdy a nic. Vše si překreslím mýdlem nebo fixem.
Přednici zásadně pokládám k pevnému kraji a pevný kraj (přesah) ponechám až do zpracování předních okrajů před přišitím podsádky. Na přednici si stehovkou dlouhými předními stehy vyznačím pouze přední středy. To jde velmi snadno, když je to pořád stejný počet cm od pevného kraje Smile Ve shodné vzdálenosti jako jsem kladla střihový díl na látku, jej položím i na výztuhu. Na tu si potom měkkou tužkou nebo i propiskou nakreslím přední okraj, podle pravítka přehyb klopy..... Oba tyto díly poté přesně sešpendlím a podél linie kraje sestehuju. A nemám žádný problém, že by se mi něco někam pohlo, že bych všelijakých stehů dělala nadbytek a ještě se mi nestalo, že by výsledek nebyl perfektní.
Krásně je to vidět na těchto fotkách http://www.mejta.cz/cs-15-prubeh-zakazky.html. Navíc uvidítě i ukázku pikýrování, jak ji dělá exkluzivní pan krejčí. Ve skutečnosti je zbytečné, aby se pikýrovalo jak podle pravítka, podstatná je úhlednost a účelnost Smile
Návrat nahoru Goto down
Aramisska

Poèet pøíspìvkù : 73

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 01, 2013 8:26 pm

Tak já žíněnku namočila ve vaně, vůbec ! jí neždímala, jen pověsila, nechala vykapat, za chvíli byla suchá. Pak jsem jí přežehlila přes plátno, byla jen malilinko místy máčklá, ale vůbec žádné lámání. A když na to přišla žehlička, smrdělo to jako koza :-) Ale možná ty zvířecí chlupy za tepla páchnou stejně.
P. - jsem ráda, že nejsem poslední ! :-)) Já právě všila kapsy, teď sešiju přední díly a jdu si udělat střih na žíněnku. Zítra se mi vrátí dcera a snad se nebude chtít oblíknout do kabátu...
Návrat nahoru Goto down
Aramisska

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 6:43 am

Ateh napsal:
Tak to je zase jiná knížka, měla jsem na mysli tu od paní Shaeffer Smile A taky se pořád něco učím, podle ní jsem začala používat hedvábnou organzu, i když bych jí nepodkládala celé velké díly sak.
Na těchto stránkách je organza za 170,- bílá a 180,- černá www.zvsilk.cz
Teď přes Vánoce jsem si prolistovávala The Art of Couture Sewing od Zoyi Nudelman a tam jsem třeba právě na užití organzy ještě nenarazila....

Tahle organza je vhodná na podrážení ? Já si ještě nenapsala o vzorky, ale stejně bych to nepoznala. Tady je třeba vidět, že kabát je podložný celý organzou... http://sosewlovely.com/2012/11/12/swing-coat-progress-report-no-2/ Přemýšlím, že bych tak pořešila zadní díl mého kabátu - ten loden je pletenina a možná by se to hodilo... Možná trochu předbíhám, ale co budeme dělat na kabátu se zadním dílem - bude se taky podkládat nějakou výztuhou ? Abych byla připravená :-)
Návrat nahoru Goto down
P.

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 10:35 am

Aramisska: Posledni nejsme, vcera jsem kamaradce pomahala vytahnout strih, aby se mohla konecne pridat Smile Kabat se neda uspechat!

Plus pridavam par fotek z boje, ze sesivani vyztuhy s tim hrudnim dilem, zatim to docela slo, ale kabat to jeste vuubec vubec nepripomina...

Návrat nahoru Goto down
Jana
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1407

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 11:17 am

Zadní díl v některých knihách se doporučuje tužit, jinde zas ne, já to dělám- mušelínem, na kabát ne moc slabým.
Tady je obrázek, jak se střih na výztuhu stříhá.

Tady to mám úplně na konci :
http://sewingboudoir.blogspot.cz/search?updated-min=2012-01-01T00:00:00-08:00&updated-max=2013-01-01T00:00:00-08:00&max-results=13

Stříhala jsem to zešikma, aby výztuha moc netrčela....

Jinak už jsem dokončila pikýrování a olemování jednoho předního dílu Smile

Návrat nahoru Goto down
Zobrazit informace o autorovi http://sewingboudoir.blogspot.cz/
P.

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 11:33 am

Jani, tak to vypada fakt paradne! Ja dneska "pracuju", ale jen co neco dopisu a vyridim asi 100 mailu, taky se do toho pustim, dala jsem si predsevzeti, ze tenhle kabat bude hotovej jeste tuhle zimu Smile
Návrat nahoru Goto down
Aramisska

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 11:47 am

Jani, moc hezký !!! Co dám tedy do zad, když nemám mušelín ? Něco, co se dá koupit v Čechách - objednat ?
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 2:18 pm

Aramisska napsal:
Jani, moc hezký !!! Co dám tedy do zad, když nemám mušelín ? Něco, co se dá koupit v Čechách - objednat ?

Obyčejný bavlněný organtýn. Vyrábí se tužený a netužený. Pracuji s ním často, dávám jej do zadního výstřihu, do průramků.... Kupuju ten tužený a škrob poněkud vypláchnu, aby nebyl zas tak moc tuhý.
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 2:22 pm

Co tedy konkrétně má za následek namáčení žíněnek? Nikdy jsem to nezkoušela a patrně ani nebudu už jen z praktických důvodů..... provádět něco takového s desetimetrovou rolí... to bych si asi pěkně zavařila.
Jak moc ta výztuha změkne/nabude pružnosti/zhadrovatí?
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 5:22 pm

Tahle organza je vhodná na podrážení ? Já si ještě nenapsala o vzorky, ale stejně bych to nepoznala. Tady je třeba vidět, že kabát je podložný celý organzou... http://sosewlovely.com/2012/11/12/swing-coat-progress-report-no-2/ Přemýšlím, že bych tak pořešila zadní díl mého kabátu - ten loden je pletenina a možná by se to hodilo... Možná trochu předbíhám, ale co budeme dělat na kabátu se zadním dílem - bude se taky podkládat nějakou výztuhou ? Abych byla připravená :-)[/quote]

Na úvod jen pro přesnost. Kabát z obrázku je podložený, podrážení je jiný termín pro pikýrování.
Já tou organzou běžně ztužuju límce a manžety hedvábných blúzek, sem tam ji použiju na menší součástky sáček a šatů z měkčích vln malé gramáže. Celý oděv bych nepodkládala, sice mám dost solventní zákaznice, ale i tak by to zakázku dost prodražovalo. Za první republiky se nic takového nepoužívalo a přitom jsou mnohé z těch oděvů schopny fungovat dodnes.Znali především plátna různé gramáže a tuhosti. Loden je dost těžký, mohl by se tahat a asi bych jej podložila již zmíněným organtýnem http://www.organtin.prodejce.cz/item1.htm
Návrat nahoru Goto down
Aramisska

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 9:11 pm

Na úvod jen pro přesnost. Kabát z obrázku je podložený, podrážení je jiný termín pro pikýrování.
Já tou organzou běžně ztužuju límce a manžety hedvábných blúzek, sem tam ji použiju na menší součástky sáček a šatů z měkčích vln malé gramáže. Celý oděv bych nepodkládala, sice mám dost solventní zákaznice, ale i tak by to zakázku dost prodražovalo. Za první republiky se nic takového nepoužívalo a přitom jsou mnohé z těch oděvů schopny fungovat dodnes.Znali především plátna různé gramáže a tuhosti. Loden je dost těžký, mohl by se tahat a asi bych jej podložila již zmíněným organtýnem http://www.organtin.prodejce.cz/item1.htm[/quote]

Tak já objednám ten organtýn - právěže ten loden je taková těžká pletenina, bojím se, že se bude vytahovat ! Takže ten škrobený ? A doporučíš mi ještě něco, co bych mohla potřebovat....třeba plátno, kepr ? Ať to objednám při jednom. Ještě se chystám na sako z vlněné směsovky.
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Wed Jan 02, 2013 9:19 pm

Spíš se po něm zkus podívat někde v galanteriích, ať si ho můžeš osahat. Z ostatních materiálů nic pro naše účely nemají.
Návrat nahoru Goto down
Jana
Admin

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Thu Jan 03, 2013 2:52 pm

Aramissko, o organze a vůbec celém smyslu a účelu podkládání pekně mluví právě Susan Khalje v tom kurzu, co sis koupila, je to hned v pasáži za zkušebním střihem Smile
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Thu Jan 03, 2013 4:04 pm

Janinko, můžeš to, prosím, stručně shrnout? Přece jen kvůli této informaci si kurz kupovat nebudu...
Připadá mi, že se tady jede přísně americká škola bez ohledu na funkčnost. Podkládat organzou právě třeba loden mi připadá.... jak to vlastně nazvat.... Loden není zrovna levná látka, ale nikdy nebyla považována za luxusní či delikátní. Vždy se z ní šily oděvy na zcela běžné každodenní nošení.
Navíc podložení organzou mi nedovolí správně "vykulatit" prsa...
Někde na půdě jsou ještě schované dva nebo tři kabáty, co nosila maminka před čtyřiceti padesáti lety. Krul, buklé... pokud by v nich moli nenadělali díry a přošly by čistírnou, jsou bez poskvrnky, jejich zpracování nikdy neutrpělo a nijak se nehlo....
Všechny jste zde náramné šikulky, obdivuji, že se pouštíte do složitostí ručního vypracování, ale.... pokud nebudu dobře mezioperačně žehlit, budou se mi vlnit přední okraje, protože nejsou dost pevně zpracované, organza mě nezachrání.
Toto je můj názor, který se vám samozřejmě vůbec nemusí líbt.
Návrat nahoru Goto down
Jana
Admin

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Thu Jan 03, 2013 4:43 pm

Ona tam spíš popisuje obecné principy, ne že cpěte hedvábnou organzu do všeho(já ji taky nedávám do všeho, co šiju). Jakože proč podkládat- pro vylepšení vlastností látky, zvýšení pevnosti, prevence mačkání(to je důležitý hodně pro mě, proto jsem dávala organzu třeba i do saka). Říká tam taky, že můžem dát vrstev, kolik chceme, aby to bylo účelné- ukazuje tam korzetový top, kde má vrstvu korzetového plátna jako tužící vrstvu a přes to ještě popelín- důvod se přiznám, jsem moc v tomto konkrétním případě nepochopila. Takže do toho saka jsem dala vrstvu organzy a pak ještě přes to žíněnku a pikýrovala jsem to celý a sako se fakt vůbec nemačká. Když jsem prvně narazila na principy tužení podkládáním jiných látek, tak se mi z toho docela točila hlava- to jen pro Aramissku, aby si utřídila myšlenky, protože těch informací je spousty a musí jí z toho jít hlava kolem Smile
Návrat nahoru Goto down
Ateh

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Thu Jan 03, 2013 5:13 pm

Dík, Jani, za rychlé info Smile
Návrat nahoru Goto down
Aramisska

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Fri Jan 04, 2013 6:45 am

Moc se mi líbí číst tady ty rady - opravdu velmi velmi poučné - zvlášť pro mě, která musela mít vždy i rub dokonalý, párala jsem a párala, až jsem třeba vše dozačistila v ruce - tak nějak instinktivně, protože o takových detailech se normálně nikde nedočtu... Ale máš pravdu, Jani - jde mi z toho hlava kolem !!! :-)
Z kurzu jsem zatím shlédla jen úvod a už ten mě zaujal. Jen budu muset zapracovat na angličtině, je mi líto kvůli lenosti z let minulých přijít o užitečné informace...

Ale mám dotaz k tématu, než se pustím o víkendu do pikýrování :
Včera jsem nastříhla žíněnku, k mému překvapení je poměrně "živá". Mám i zkušební vzorek a líbí se mi, jak látku opravdu vypíná, tuží a nepřidává na objemu. Mám tento střih, model C - http://www.burda-strihy.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=577&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=1 kde nejsou klopy, tedy nebudu vůbec tvarovat ? Pikýrovaná látka bude tedy úplně navrchu - na klopách je vlastně vespod límce - nebude mi to dělat neplechu ? Jako třeba že by ta látka byla zvrásněná - takové ty ťopky... Ptám se raději předem, abych pak nemusela párat. Vzorekk napikýruji až dnes odpoledne po práci, abych viděla, jak vypadá líc.
Návrat nahoru Goto down
Jana
Admin

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Fri Jan 04, 2013 9:06 am

Pokud máš tento střih, tak nemusíš vůbec tvarovat a ani není potřeba dělat tolik stehů na "klopě". V podstatě jde jen o přichycení výztuhy, což uděláš jednak tím olemováním a jednak tu výztuhu můžeš zachytit dlouhými pikýrovacími stehy, jak je to na téhle fotce mimo klopu:

Ty stehy vidět nebudou, pokud zachytíš opravdu jen pár vlákének, zvláště na lodenu ne Smile
Návrat nahoru Goto down
Jana
Admin

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Fri Jan 04, 2013 9:10 am

Ještě taková drobnost k tomu lemování- tu "stužku"(tkaloun či šikmý proužek) by se měl udržovat v mírném napětí, takže dojde vlastně k lehkému navolnění okrajů. Je dobré si obě strany pak porovnat(či rovnou daný materiál odměřit), jestli jsou stejně dlouhé....
Návrat nahoru Goto down
Jana
Admin

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   Tue Jan 15, 2013 7:59 pm

Trochu předbíhám, ale něco k ramenním vycpávkám: Samozřejmě je možné použít ty, co se dají běžně koupit, přidám drobný tip na domácí vycpávky- tip to není určitě univerzální, tohle jsou vycpávky, které jsem si udělala na základě "rozkuchání" kupovaných z internetu. Jsou to pánské vycpávky a schéma je zakresleno přesně podle původních rozměrů- takže nejspíš budete potřebovat zkrátit. Nejdřív tedy změřte délku ramenního švu, delší vycpávky by neměly smysl. Na tyto vycpávky budete potřebovat větší zbytek žíněnky, co nejmenší neobalenou molitanovou vycpávku a bavlněný vatelín/rouno(patchworkové potřeby atd.). Žíněnka se stříhá šikmo, nejdřív doporučuju látku přehnout napůl podél směru vlákna a vystřihnout dva dostatečně velké trojúhelníky ve vrstvách ležících nad sebou- moje žíněnka má naštěstí proužky, tak vidíte, co mám vyjde Smile
Trojúhelníky přeložíte lehce přes sebe a přišijete širokým cik-cakem.

Pak nakreslíte kolmici zhruba uprostřed

POdle následujícího schámatu pak vystřihnete naproti sobě dva vrchní díly vycpávky- přopmínám rozměry jsou pro pánské rameno, je třeba zkrátit.

Potom vystřihnete z vatelínu díl, který bude mít vnitřní části asi o 1-1,5 cm kratší.

Další vrstvou je molitanová vycpávka.
Poslední "povinnou" vrstvou je opět vatelín, o něco větší než molitan, o něco menší než 1. vrstva vatelínu. Pokud je vycpávka moc nízká, je možno přidal další vrstvy vatelínu- moje má 2 cm(pro mne zlatá střední cesta).

Poslední krok je vše sešít. Při sešívání vycpávku mírně tvarujte, moc neutahujte, až nejsou ve vycpávce ďolíčky.

(Koukám, že mi trochu odstává rožek, to není schválně Smile )
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Skupina šití kabátu po klasicku   

Návrat nahoru Goto down

Skupina šití kabátu po klasicku
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 5 z 8Jdi na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Šicí fórum :: Konstrukce :: Saka, kabáty, kalhoty-
Přejdi na: